فارکس چیست ؟

فارکس یا همان foreign exchange market به بازار تبدیل ارزهای جهانی گفته می شود و به زبان ساده در واقع معامله گران تبادلات خود را در این بازار با توجه به داده ها (آمار و احتمال)انجام می دهند.

تاریخچه

در سال 1973 در زمان شناور شدن نرخ ارز ها به رسمیت رسید و از آنجا به بعد این بازار در زمان معاصر در حال رشد بود که تا کنون مبادله ی ارز ها به یکدیگر به بزرگترین تجارت بین المللی شناخته می شود .

 

فارکس در ایران!

درست در اواخر دهه 90 میلادی معامله گری در این بازار به عمده ی کشور های جهان راه پیدا کرد که ایرانی ها هم در سال 1386 به این مجموعه ی گسترده پیوستند و شروع به در آمد زایی کردند.

 

مکان رسمی بازار فارکس کجاست ؟

این بازار به تجارت(over the counter) OTC یا تجارت خارج از بورس ،فرابورس شناخته می شود به این معنی که بدون مکان خاصی است و تمامی معامله کنندگان با استفاده از شبکه و درگاه های اینترنتی به معاملات خود می پردازند .

خصوصیات این بازار عبارتند از :

 

  1. امکان فعالیت 24 ساعته
   ساختار غیرمتمرکز و آزادانه این امکان را به معامله گران میدهد که توانایی ای را داشته باشند که از شروع روز دوشنبه تا پایان روز جمعه به صورت پیاپی نسبت به ساعت کاری ارز مختص هر کشور معاملات خود را انجام دهند.

  1. اعتبار اهرمی بالا (high leverage)کارگزاری ها (brokers) بدون نیاز به پرداخت کل حجم معمامله و معمولا فقط با 1 تا 2 درصد حجم کل معامله سرمایه گزاری خود را انجام دهد.

  1. خرید ، فروش و دامنه اختلاف قیمت (ask , bid & spread)
   در معاملات شما برای هر جفت ارز دو قیمت وجود دارد. قیمت خرید ASK ، قیمت فروش BID و به اختلاف قیمت میان این دو قیمت اسپرد گفته می شود که هر بروکری تعرفه های مختص خود را در نظر میگیرد . در واقع اسپرد مانند کارمزد شبکه بانکی است که شما موظفید هزینه معامله را به کارگزاری ها بپردازید .
   نوسانات موجود در بازار، حجم بازار و نقدینگی و اعتبار متعلق به دارایی معامله‌شونده از تاثیرگذاران موثر قیمت اسپرد هستند.

4.واحد نوسان جفت ارز ها (PIP)
به علت حجم بالای معاملاتی که در مارکت انجام میشود معمولا نرخ تبادل ارز تا 4 نهایت 5 رقم اعشارنمایش داده میشود و به رقم چهارمی که از اعشار میگذرد pip یا point میگویند.
به طور مثال اگر قیمت یورو به دلار از 1.08800 به 1.08700 برسد می گوییم ارزش یورو به دلار 10 پیپ کاهش داشته است.

5.محاسبه سود و زیان معاملاتی
در بازار فارکس سود و زیان حساب معاملاتی در لحظه، با توجه به نوسانات ارزش جفت ارزها و متناسب با مقدار پوزیشن‌های معاملاتی به مانده ‌حساب آن‌ها اضافه و از آن کم می‌شود. نیاز است که بدانیم مبحث مدیریت سرمایه و رعایت حجم مناسب حساب معاملاتی نیز در اینجا اهمیت پیدا می‌کند. در معاملات فارکس حتما باید برای خود حد ضرر مشخص کنید. ممکن است تحلیل شما از روند میان‌مدت یا بلندمدت یک جفت ارز کاملا صحیح باشد اما اگر حد زیان تعیین نکنید و بر مبنای آن حجم معاملاتی مناسب را انتخاب نکنید، یک اصلاح عمیق در خلاف در بازار می‌تواند موجب ضرر سنگین یا از بین رفتن کل حساب معاملاتی شما شود. با تحمل این زیان علاوه ‌‌بر فشار روانی فراوان حتی در صورتی ‌که شما سرمایه مجدد برای ورود به بازار داشته باشید به یک تلاش دو چندان نیاز خواهید داشت تا به جایگاه اسبق خود برسید. همچنین نمی‌توانید مانند معاملات سهام، مسکن و… در شرایط نزول قیمتی، دارایی خود را نگه ‌دارید تا براساس تحلیل بلندمدت خود در آینده آن را به قیمت مورد نظر به فروش برسانید. همیشه به خاطر داشته باشید که در فارکس انجام معامله بدون قرار دادن حد زیان، مانند این است که با ماشین بدون ترمز رانندگی کنیم .

 

  • واحد اندازه گیری معاملات
   لات یا (LOT) می گویند . معمولا در عمده ی معاملات مقدار لات برابر 100.000 واحد ارز پایه ا ست که در اکثر جفت ارزها معادل 10 دلار سود یا ضرر در هر پیپ است .
   حداقل حجم معامله نیز در اغلب بروکر ها برابر 0.01 لات است .
   انواع واحدهای اندازه‌گیری حجم معاملات در فارکس
   واحد اندازه ‌گیری حجم معاملات در بازار فارکس با توجه به مقادیر مختلف ارز پایه به ۴ دسته زیر تقسیم می شوند:
   استاندارد لات = 100.000
   مینی لات=10.000
   میکرو لات=1.000
   نانو لات=100
   … واحد از ارز پایه
   مزایای فارکس برای سرمایه گذاران چیست؟
   بازارهای فارکس از نظر حجم معاملات روزانه درجهان، بزرگ ترین هستند.
   بیش ترین میزان نقدینگی را ارائه می‌دهند.
   ورود و خروج از یک موقعیت، در هر یک از ارزهای اصلی، را در کسری از ثانیه برای یک توسعه ی کوچک در اکثر شرایط آسان می‌کند.
   کسب درآمد دلاری

  • دو طرف بودن: شما در این بازار هم در حالت صعودی و هم در حالت نزولی بازار به سود می رسید.
   فعالیت 24 ساعته بازار: ساعت کار بازار فارکس به صورت 24 ساعته از دوشنبه تا جمعه می‌باشد. بنابراین شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز که فرصت معامله‌گری را دارید شروع به ترید کرده و کسب درآمد کنید.

  • قابلیت اجرای مدیریت سرمایه صحیح برروی معاملات و قابلیت استفاده از ابزار معاملاتی همچون اندیکاتورها و اکسپرت ها

  • بزرگ ترین و نقدینه ترین بازار است و همه ی ارزهای خارجی جهان را شامل می‌شود.

 

  • همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مراجعه به دوره های آموزشی و مقالات داخل سایت موارد مورد نیاز خود را بدست آورید .